Chris has logged 272 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
8 Women

8 Women

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Salut les Cubains

Salut les Cubains

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Carrie

Carrie

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dictator

The Dictator

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
27
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Captive

The Captive

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Allied

Allied

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ever the Land

Ever the Land

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Palm Beach Story

The Palm Beach Story

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

Easy Riders, Raging Bulls: How the Sex, Drugs and Rock 'n' Roll Generation Saved Hollywood

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Rest for the Wicked

No Rest for the Wicked

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Solo Sunny

Solo Sunny

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lilting

Lilting

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Christine

Christine

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride and Prejudice and Zombies

Pride and Prejudice and Zombies

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Mike and Dave Need Wedding Dates

Mike and Dave Need Wedding Dates

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mascots

Mascots

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Geronimo

Geronimo

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hush

Hush

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Season of the Witch

Season of the Witch

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Divided Heaven

Divided Heaven

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry