Chris has logged 46 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Tales of Hoffmann

The Tales of Hoffmann

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Drowning by Numbers

Drowning by Numbers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Chinese Mayor

The Chinese Mayor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Fleetwood Mac: The Dance

Fleetwood Mac: The Dance

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kill Your Friends

Kill Your Friends

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Miss Sharon Jones!

Miss Sharon Jones!

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Variety

Variety

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Idol

The Idol

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hooligan Sparrow

Hooligan Sparrow

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight Special

Midnight Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ants on a Shrimp

Ants on a Shrimp

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mercenary

Mercenary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Julieta

Julieta

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lure

The Lure

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tower

Tower

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Thithi

Thithi

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sand Storm

Sand Storm

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kate Plays Christine

Kate Plays Christine

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Indignation

Indignation

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tomorrow

Tomorrow

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Tanna

Tanna

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Daughter

The Daughter

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris 05:59: Théo & Hugo

Paris 05:59: Théo & Hugo

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry