Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Wendy

Wendy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy Returns

The Mummy Returns

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fatman

Fatman

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Satanic Panic

Satanic Panic

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Cube

Cube

1997
×
Read the review Edit this entry  
25
Evil Eye

Evil Eye

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Most Beautiful Island

Most Beautiful Island

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
Read the review Edit this entry  
17
The Town That Dreaded Sundown

The Town That Dreaded Sundown

1976
×
Read the review Edit this entry  
13
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mimic

Mimic

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jason X

Jason X

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Asphyx

The Asphyx

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dr. Cyclops

Dr. Cyclops

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Infidel

Infidel

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lord of the Flies

Lord of the Flies

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★
Edit this entry  
21
Northwood Pie

Northwood Pie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Unhinged

Unhinged

2020
×
Read the review Edit this entry