RSS feed for TheNasophiliac

TheNasophiliac has logged 545 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mule

The Mule

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holmes & Watson

Holmes & Watson

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pet Sematary

Pet Sematary

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slow West

Slow West

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Four Lions

Four Lions

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Buzzard

Buzzard

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flower

Flower

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pet Sematary

Pet Sematary

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Adam Resurrected

Adam Resurrected

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Roar

Roar

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Take the Money and Run

Take the Money and Run

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Johnny 316

Johnny 316

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
House on Bare Mountain

House on Bare Mountain

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
On Broadway Cemetery

On Broadway Cemetery

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry