RSS feed for TheNasophiliac

TheNasophiliac has logged 58 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Café au Lait

Café au Lait

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Withnail and Us

Withnail and Us

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kinky Boots

Kinky Boots

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Incident by a Bank

Incident by a Bank

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Alphabet

The Alphabet

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Teeth

Teeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jay and Silent Bob Do Degrassi

Jay and Silent Bob Do Degrassi

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leningrad Cowboys: These Boots

Leningrad Cowboys: These Boots

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Leningrad Cowboys: Thru the Wire

Leningrad Cowboys: Thru the Wire

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leningrad Cowboys: Those Were the Days

Leningrad Cowboys: Those Were the Days

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Election

Election

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leningrad Cowboys: Total Balalaika Show

Leningrad Cowboys: Total Balalaika Show

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Leningrad Cowboys Meet Moses

Leningrad Cowboys Meet Moses

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leningrad Cowboys Go America

Leningrad Cowboys Go America

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Leningrad Cowboys: L.A. Woman

Leningrad Cowboys: L.A. Woman

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rocky VI

Rocky VI

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minions

Minions

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Orange County

Orange County

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An Exercise in Discipline: Peel

An Exercise in Discipline: Peel

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Can Do Bad All By Myself

I Can Do Bad All By Myself

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kevin Smith: Silent but Deadly

Kevin Smith: Silent but Deadly

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Burden

The Burden

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Good Deeds

Good Deeds

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Match Factory Girl

The Match Factory Girl

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ariel

Ariel

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Shadows in Paradise

Shadows in Paradise

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ghost Stories

Ghost Stories

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
iRony

iRony

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Journey

Journey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Nothing Factory

The Nothing Factory

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

Temptation: Confessions of a Marriage Counselor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tetra Vaal

Tetra Vaal

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry