TheNasophiliac has logged 656 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rocky III

Rocky III

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

Yum, Yum, Yum! A Taste of Cajun and Creole Cooking

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Tour Presents: Seamen

The Grand Tour Presents: Seamen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Some Kind of Wonderful

Some Kind of Wonderful

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cats

Cats

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in the Hood

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Infinite Football

Infinite Football

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
17
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Stealth

The Stealth

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
GUO4

GUO4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
08
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Daughter from Danang

Daughter from Danang

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beaning

The Beaning

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Adventures of Prince Achmed

The Adventures of Prince Achmed

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Killer's Kiss

Killer's Kiss

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Love Guru

The Love Guru

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Tropical Malady

Tropical Malady

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hours and Times

The Hours and Times

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little

Little

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Son in Law

Son in Law

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry