TheNasophiliac has logged 400 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Silent Hill

Silent Hill

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teen Wolf Too

Teen Wolf Too

1987
×
Read the review Edit this entry  
26
Sexy Beast

Sexy Beast

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Antebellum

Antebellum

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Best of Times

The Best of Times

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of Joan of Arc

The Trial of Joan of Arc

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

Howling II: Stirba - Werewolf Bitch

1985
×
Read the review Edit this entry  
21
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hole in the Ground

The Hole in the Ground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mulan

Mulan

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Coyote Lake

Coyote Lake

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
A Haunting on Dice Road: The Hell House

A Haunting on Dice Road: The Hell House

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Magic

Magic

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Witchboard

Witchboard

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Raw Deal

Raw Deal

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Exporting Raymond

Exporting Raymond

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Another Earth

Another Earth

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All or Nothing

All or Nothing

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
National Lampoon's Vacation

National Lampoon's Vacation

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Victor Crowley

Victor Crowley

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Evil

The Evil

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Commando

Commando

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Tax Collector

The Tax Collector

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Revenge of the Nerds

Revenge of the Nerds

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Clear and Present Danger

Clear and Present Danger

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Witches

The Witches

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry