• Rodman: For Better or Worse

    Rodman: For Better or Worse

    ★★★½

    Love him. Loved him even more when he was drunk on CNN while in North Korea.

  • War of the Worlds

    War of the Worlds

    ★★★★½

    Frome the start, War of the Worlds is marvel of cinema. A true downbeat downer of a film with the utmost care when it comes to its action and set pieces. The drive through the highway? The ferry scene? Tim Robbins basement??? That fucking shot of Tom Cruise revealing his teary eyes from his frightened fists... Jesus fucking christ. Wow. 180 twice on the one. Idk of the math is bad. This is a fucking grade A stunner and a top 5 Spielberg.

  • Shark

    Shark

    ★★★

    This is just so hard to watch. You really hate to see a man shit his drawls that fucking hard MULTIPLE times. Shark? More like Shart.

  • The Cranes Are Flying

    The Cranes Are Flying

    ★★★★½

    Great film. Beautiful, very heartfelt. Human for sure.

  • Fårö Document 1979

    Fårö Document 1979

    ★★★½

    Seems like a more cynical piece this time around because it has more room to shed light on the passing of time through the way the government and tourists are just ruining the island. The old man cooking... that was special.

  • Chuck & Tito

    Chuck & Tito

    ★★★½

    I remember the first ever UFC fight I watched was the first bout between these too and I was sold as a Lidell fan and that second fan hooked me as a fan of the sport at a young age. Unfortunately, my enthusiasm dropped drastically by the time Silva broke his leg. That said, my hatred for Tito Ortiz lasts to this day.

  • Conversations with Friends

    Conversations with Friends

    ★★★★

    Sally Rooney is probably my favorite modern author. All 3 of her books floored me in slightly different ways, but I can truthfully say Normal People is probably one of my 10 favorite books of all time. That said, Conversations with Friends is my least favorite of the three because it doesn't fully feel like Rooney found her footing, but still is infinitely wise and mature for someone in their early 20s. That small difference is shown here where the…

  • Fårö Document

    Fårö Document

    ★★★½

    Even if this isn’t about the deepest regrets or the evils of human emotions, Faro Document does plenty subtle things to make this one as thoughtful as one can about an island with more sheep than people. Might not revisit this, but I would love to visit Fårö.

  • The Bad Guys

    The Bad Guys

    ★★★★

    Why did the shark make that noise when he ate the popsicle??? Very solid and enjoyable time-- any heist film automatically gets a starting 3 stars for me, but make no mistake, the rating was still earned. Plenty of fun and humor to go around.

  • The Passion of Anna

    The Passion of Anna

    ★★★★

    I had to sit on this one for a day because I couldn't exactly describe how The Passion of Anna made me feel. On one hand, I was overwhelmed with that awful feeling of reflection and on the other I felt complete dread for the state it left me in. Either way, not good! Bergman navigates the supreme ego that plagues our 4 characters with enough tact to show how intricately narcissists essentially are an ouroboros of pain. It is…

  • As Good as It Gets

    As Good as It Gets

    ★★★★½

    Just lovely. So lovely. And funny, I think.

  • Vick

    Vick

    ★★★★

    Makes good on examining what went wrong and even better on his redemption. There's no denying the man regrets everything and did what he needed to do to rise back to the top.

    Michael Vick is a flawed hero in my book and one of the greatest to play. Especially after the Monday Night Massacre.

    Also Vick>>>>>>>>>>>Lamar. It's not even close.