Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spawn

Spawn

1997
×
Read the review Edit this entry  
29
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Waterworld

Waterworld

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Argylle

Argylle

2024
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Scarlet Letter

The Scarlet Letter

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cutthroat Island

Cutthroat Island

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Congo

Congo

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ferrari

Ferrari

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Silent Night

Silent Night

2023
×
Read the review Edit this entry  
30
The Stepford Wives

The Stepford Wives

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Train

The Train

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Pumpkin Eater

The Pumpkin Eater

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Becket

Becket

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Place in the Sun

A Place in the Sun

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Frogmen

The Frogmen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Creator

The Creator

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Medium Cool

Medium Cool

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Death of a Salesman

Death of a Salesman

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Mission

The Mission

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Killers

The Killers

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
if....

if....

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Voyage of the Demeter

The Last Voyage of the Demeter

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Anna and the King of Siam

Anna and the King of Siam

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Reflecting Skin

The Reflecting Skin

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wuthering Heights

Wuthering Heights

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry