Sort by

The Next Reel has logged 57 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Outside In

Outside In

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Laggies

Laggies

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Your Sister's Sister

Your Sister's Sister

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Humpday

Humpday

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mist

The Mist

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hummingbird Project

The Hummingbird Project

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Papillon

Papillon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stowaway

Stowaway

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Notorious Bettie Page

The Notorious Bettie Page

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Repo Men

Repo Men

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Luce

Luce

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
I Shot Andy Warhol

I Shot Andy Warhol

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wolfman

The Wolfman

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Tesla

Tesla

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
8 Million Ways to Die

8 Million Ways to Die

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Salvador

Salvador

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Breaking News in Yuba County

Breaking News in Yuba County

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Palmer

Palmer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Hand

The Hand

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry