• Eve's Bayou

    Eve's Bayou

    ★★★★★

    “Memory is a selection of images, some elusive, others imprinted indelibly in the brain. The summer I killed my father, I was ten years old.”

    We kick off our series looking at the 1998 NAACP Image Awards Outstanding Actress nominees, starting with the brilliant Eve’s Bayou, Kasi Lemmons’ first film. Haunting, beautiful film worthy of a discussion. Check it out and tune in!

    Andy’s star rating:  5 stars+
    Pete’s star rating:  5 stars+
    Average star rating:  5 stars+

    To listen…

  • Amélie

    Amélie

    ★★★★★

    “A surge of love – an urge to help mankind – comes over her.”

    We speak with costume designer Antoinette Messam about her career dressing icons and collaborating with top directors, plus the magical film Amélie, one of her favorites.

    Andy’s star rating:  5 stars+
    Pete’s star rating:  5 stars+
    Average star rating:  5 stars+

    To listen to Movies We Like's episode on Amélie, please visit our website.

    Subscribe to the show wherever the finest podcasts are served and don't forget…

  • Waterworld

    Waterworld

    ★★★½

    “He’s a wily one, that ichthy-demon.”

    We wrap up our look at the 1995 Golden Raspberry Award nominees for Worst Director with a conversation about Kevin Reynolds’ Waterworld, and you know what? It’s a fun movie! It has its problems, but may have gotten a bad wrap because of the production problems. We have a lot of fun talking about it. Tune in!

    Andy’s star rating:  3.5 stars+
    Pete’s star rating:  3 stars+
    Average star rating:  3.25 stars+

    To listen…

  • Argylle

    Argylle

    ★★

    “Cat ladies always die alone and cats figure it out.”

    The Film Board Gathers! This month we’re talking writers and wrestlers and songsters all tumbling from the pages of… wait, screen of… uh… life of? Matthew Vaughn’s latest: Argylle.

    Pete’s star rating:  2 stars
    Tommy's star rating:  2 stars
    JJ's star rating:  1.5 stars
    Average star rating:  1.83 stars

    To listen to The Film Board's episode on argylle, please visit our website.

    Subscribe to the show wherever the finest podcasts are…

  • Showgirls

    Showgirls

    ★★½

    "Thrust it! Thrust it!”

    We jump whole hog into the world of Vegas strippers and exotic dancers with Paul Verhoeven’s 1995 big budget exploitation film Showgirls, next in our series on the nominees at the 1995 Golden Raspberry Awards for Worst Director. Do the reappraisals as a great satire make sense or was Verhoeven going for something he just never quite achieved? Tune in!

    Andy’s star rating:  3.5 stars+
    Pete’s star rating:  1 star
    Average star rating:  2.25 stars+

    To…

  • The Scarlet Letter

    The Scarlet Letter

    ★★

    “Why do you wait? Put it on for it is not a badge of my shame, but your own.”

    We continue our series looking at the 1996 Golden Raspberry Award nominations for Worst Director, today with an in-depth conversation about Roland Joffé’s misguided adaptation of Nathaniel Hawthorne’s classic The Scarlet Letter.

    Andy’s star rating:  1.5 stars
    Pete’s star rating:  2 stars
    Average star rating:  1.75 stars

    To listen to The Next Reel’s episode on The Scarlet Letter, please visit our website.…

  • Batman Forever

    Batman Forever

    ★★★

    “Riddle me this...”

    Our members voted and for January 2024, we’re talking about Batman Forever as a potential contender for the 1996 Golden Raspberry Awards nominations for worst director. But does Joel Schumacher warrant that or did he deliver exactly what everyone wanted? And how does this movie hold up today?

    Andy’s star rating:  2.5 stars+
    Pete’s star rating:  3 stars+
    Average star rating:  2.75 stars+

    To listen to The Next Reel’s episode on Batman Forever, please visit our website.

    Subscribe…

  • Cutthroat Island

    Cutthroat Island

    ★★½

    “Congratulations, Morgan. There’s another town you’ve destroyed.”

    We continue our look at the Worst Director nominees at the 1996 Razzies. Today, it’s Renny Harlin’s pirate adventure CutThroat Island. Does it warrant a worst director nom? Script and casting issues aside, Harlin delivers a fun film. Tune in!

    Andy’s star rating:  3 stars+
    Pete’s star rating:  2 stars+
    Average star rating:  2.5 stars+

    To listen to The Next Reel’s episode on CutThroat Island, please visit our website.

    Subscribe to the show wherever…

  • Congo

    Congo

    ★½

    “Are you serving that ape a martini?”

    We kick off our look at the 1996 Golden Raspberry Award noms for Worst Director – that’s right, it’s time for the Razzies! – with a conversation about Frank Marshall’s adaptation of Michael Crichton’s Congo. Is it terrible yet entertaining or just terrible?

    Andy’s star rating:  1.5 stars
    Pete’s star rating:  1 star
    Average star rating:  1.25 stars

    To listen to The Next Reel’s episode on Congo, please visit our website.

    Subscribe to the…

  • Cinema Paradiso

    Cinema Paradiso

    ★★★★½

    “Life isn't like in the movies. Life... is much harder.”

    Special Effects Supervisor Chris Reynolds joins us to discuss making movie magic and his love for Cinema Paradiso, from the cast to its ode to old Hollywood's romanticism, from an iconic score and ending montage to it’s wonderful cast.

    Andy’s star rating:  4.5 stars+
    Pete’s star rating:  4 stars+
    Average star rating:  4.25 stars+

    To listen to Movies We Like's episode on Cinema Paradiso, please visit our website.

    Subscribe to the…

  • RoboCop

    RoboCop

    ★★★★★

    “Dead or alive, you are coming with me.”

    We wrap up our conversation about five films – nominated and not – at the 1988 Academy Awards for Best Visual Effects. Today, we discuss one of our favorites – Paul Verhoeven’s RoboCop.

    Andy’s star rating:  5 stars+
    Pete’s star rating:  5 stars+
    Average star rating:  5 stars+

    To listen to The Next Reel’s episode on RoboCop, please visit our website.

    Subscribe to the show wherever the finest podcasts are served and don't…

  • Ferrari

    Ferrari

    ★★★★

    The Film Board Gathers! The gang of thugs is here to take on a movie currently in theaters and this month we have Michael Mann’s return to the big screen with Ferrari. Join Pete Wright with Tommy Metz III and Justin "JJ" Jaeger as they unpack the high-octane drama that has raced into theaters.

    Pete’s star rating:  4 stars+
    Tommy's star rating:  3 stars+
    JJ's star rating:  4 stars+
    Average star rating:  3.67 stars+

    To listen to The Film Board's…