Sort by

thenuke has logged 138 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Iron Claw

The Iron Claw

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Maestro

Maestro

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eat the Document

Eat the Document

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dont Look Back

Dont Look Back

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hurricane

The Hurricane

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fear

Fear

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Memento

Memento

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Crush

The Crush

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Focus

Focus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two Cars, One Night

Two Cars, One Night

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
EuroTrip

EuroTrip

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Painkiller

Painkiller

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stutterer

Stutterer

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Creator

The Creator

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry