Sort by

Theodore has logged 27 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Howard the Duck

Howard the Duck

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Indie Game: The Movie

Indie Game: The Movie

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Over the Top

Over the Top

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Cannibal! The Musical

Cannibal! The Musical

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry