Sort by

Theodore has logged 225 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Clue

Clue

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Edit this entry  
28
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
My Girl 2

My Girl 2

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
My Girl

My Girl

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dear Mr. Watterson

Dear Mr. Watterson

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
An American Tail: Fievel Goes West

An American Tail: Fievel Goes West

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
An American Tail

An American Tail

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to School

Back to School

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
V/H/S

V/H/S

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

Necessary Evil: Super-Villains of DC Comics

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

Crystal Lake Memories: The Complete History of Friday the 13th

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Lost Skeleton of Cadavra

The Lost Skeleton of Cadavra

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Elysium

Elysium

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Earth Girls Are Easy

Earth Girls Are Easy

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Club Dread

Club Dread

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Teeth

Teeth

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tank Girl

Tank Girl

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Robot Jox

Robot Jox

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolverine

The Wolverine

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Private Parts

Private Parts

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stop! Or My Mom Will Shoot

Stop! Or My Mom Will Shoot

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fantasia 2000

Fantasia 2000

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ri¢hie Ri¢h

Ri¢hie Ri¢h

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
R.I.P.D.

R.I.P.D.

2013
×
Read the review Edit this entry  
18
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★
Edit this entry