Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
federico

federico

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for federico
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • federico’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness 2022

    ★★★★½ Rewatched 05 Feb 2023

    at the yatch toilet manager here captain

  • Love & Other Drugs

    Love & Other Drugs 2010

    ★★★★ Watched 04 Feb 2023

    hot people and fidelity by regina spektor for final credits… cinema

  • Closer

    Closer 2004

    ★★★½ Rewatched 02 Feb 2023

    Odio tanto esta película

  • Babylon

    Babylon 2022

    ★★ Watched 02 Feb 2023

    i wanna fucking kill myself

  • The Fabelmans

    The Fabelmans 2022

    ★★★★½ Watched 30 Jan 2023

    MICHELLE WILLIAMS carajo

  • Mysterious Skin

    Mysterious Skin 2004

    ★★★½ Watched 29 Jan 2023

    Por dios

  • Blonde

    Blonde 2022

    ★ Watched 29 Jan 2023 1

    epale mi piernita: la película

  • Skinamarink

    Skinamarink 2022

    ★★★ Watched 29 Jan 2023

    Dios me libre y me guarde

  • Triangle of Sadness

    Triangle of Sadness 2022

    ★★★★★ Watched 28 Jan 2023

    Dios??? Mío?????

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Rewatched 25 Jan 2023

    “I’m useless alone.”
    ”We’re all useless alone.”

    lloré otra vez

  • My Life as a Zucchini

    My Life as a Zucchini 2016

    Watched 17 Jan 2023

    :')

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice 2005

    ★★★½ Watched 16 Jan 2023

    Ojalá no hubiera visto Succesion antes de ver esto

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 48

Review Tags

77
  • 2018
  • rewatch
  • 2019
  • 2020
  • 2021
  • 2022
  • 2017
  • 2013
  • watched on netflix
  • 2016
  • 2014
  • 2004
  • 2015
  • 2011
  • 2001
  • 2008
  • 2009
  • actually made me cry real tears
  • 2012
  • almost made me cry but i was a big boy
  • 2006
  • 2010
  • 1997
  • 2007
  • horny for how this movie looks
  • watched in theatres
  • 2005
  • 1999
  • 2003
  • yorgos lanthimos
  • 2000
  • documentary
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.