Sort by

Theo has logged 300 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
Read the review Edit this entry  
30
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
They Live

They Live

1988
×
Read the review Edit this entry  
27
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
Edit this entry  
27
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
Read the review Edit this entry  
27
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
Edit this entry  
25
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
Edit this entry  
25
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Read prior review Edit this entry  
24
Submarine

Submarine

2010
×
Edit this entry  
24
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
Edit this entry  
23
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
20
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Mangrove

Mangrove

2020
×
Edit this entry  
19
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Read prior review Edit this entry  
19
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
Edit this entry  
17
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Napoleon Dynamite

Napoleon Dynamite

2004
×
Read prior review Edit this entry  
16
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Badlands

Badlands

1973
×
Edit this entry  
14
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
Edit this entry  
12
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
Edit this entry  
10
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
09
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
Read prior review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
Edit this entry  
06
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★½
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
05
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Extraordinary Life of Rocky

The Extraordinary Life of Rocky

2010
×
Read the review Edit this entry  
02
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
Read the review Edit this entry  
30
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sky High

Sky High

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
Edit this entry  
28
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Time

Time

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
Edit this entry