RSS feed for Malik

Malik has watched 59 crime films.

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Sin City: A Dame to Kill For

    ★★

  • The Raid 2

    ★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★

  • Out of the Furnace

    ★★½

  • Prisoners

    ★★★

  • We're the Millers

    ★★½

  • Kick-Ass 2

    ★★★

  • Fast & Furious 6

    ★★

  • Pain & Gain

    ★★★½

  • Jack Reacher

    ★½

  • Taken 2

    ★★

  • Spring Breakers

  • Killing Them Softly

    ★★

  • The Dark Knight Rises

    ★★★

  • 21 Jump Street

    ★★½

  • Sherlock Holmes: A Game of Shadows

    ★★★

  • The Raid

    ★★★

  • Horrible Bosses

    ★★

  • Drive

    ★★★½

  • Kick-Ass

    ★★★

  • Sherlock Holmes

    ★★★

  • Quantum of Solace

    ★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★

  • In Bruges

    ★★★½

  • Ocean's Thirteen

    ★★½

  • Zodiac

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★½

  • Batman Begins

    ★★★

  • Sin City

    ★★★

  • Ocean's Twelve

    ★★½

  • Kill Bill: Vol. 2

    ★★½

  • Kill Bill: Vol. 1

    ★★½

  • Ocean's Eleven

    ★★★½

  • Requiem for a Dream

    ★★★★

  • American Psycho

    ★★★½

  • The Big Lebowski

    ★★★½

  • Scream

    ★★½

  • Fargo

    ★★★★

  • Trainspotting

    ★★★★

  • From Dusk Till Dawn

    ★★½

  • Se7en

    ★★★½

  • Batman Forever

    ★½

  • The Usual Suspects

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

    ★★★★

  • Natural Born Killers

    ★★★

  • Pulp Fiction

    ★★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • The Godfather: Part III

    ★★★★

  • GoodFellas

    ★★★★

  • Manhunter

    ★★★

  • Stand by Me

    ★★★★

  • Scarface

    ★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • On the Waterfront

    ★★★