Sort by

Philip has logged 134 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Wishes for Cinderella

Three Wishes for Cinderella

1973
×
Edit this entry  
26
Silence

Silence

2016
×
★★½
Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Robin Hood

Robin Hood

2010
×
★★★
Edit this entry  
05
Gangster Squad

Gangster Squad

2013
×
★★½
Edit this entry  
01
Rush

Rush

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Midway

Midway

2019
×
Edit this entry  
21
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hail Satan?

Hail Satan?

2019
×
Edit this entry  
05
Deerskin

Deerskin

2019
×
★★
Edit this entry  
04
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Midnight Family

Midnight Family

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
01
Johnny English Reborn

Johnny English Reborn

2011
×
★★★
Edit this entry  
26
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
After the Wedding

After the Wedding

2019
×
Edit this entry  
15
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
Edit this entry  
15
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
13
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kingdom of Heaven

Kingdom of Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
08
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
300

300

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
Edit this entry  
04
Oliver Twist

Oliver Twist

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Salvation

The Salvation

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
True Grit

True Grit

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Nevrland

Nevrland

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Edit this entry  
23
It

It

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry