RSS feed for James

James has logged 128 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Edit this entry  
11
3 from Hell

3 from Hell

2019
×
★½
Edit this entry  
11
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Professor

The Professor

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Robin Hood

Robin Hood

2018
×
Edit this entry  
06
Stuber

Stuber

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Men in Black: International

Men in Black: International

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
02
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
The Man Who Fell to Earth

The Man Who Fell to Earth

1976
×
★★★
Edit this entry  
20
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★★
Edit this entry  
13
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Performance

Performance

1970
×
★★½
Edit this entry  
07
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Hurricane

Hurricane

2018
×
★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time... in Hollywood

Once Upon a Time... in Hollywood

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Brightburn

Brightburn

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
D.O.A.

D.O.A.

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
14
Our Man in Havana

Our Man in Havana

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2019
×
★★
Edit this entry  
11
CBGB

CBGB

2013
×
★★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
Moonrise

Moonrise

1948
×
★★★★
Edit this entry  
03
Hardcore Henry

Hardcore Henry

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
Deadwood: The Movie

Deadwood: The Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Blood and Steel: Cedar Crest Country Club

Blood and Steel: Cedar Crest Country Club

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Edit this entry  
27
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★
Edit this entry  
25
Crypto

Crypto

2019
×
★★½
Edit this entry