Sort by

TheOriginalCW has logged 49 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Love, Lizzo

Love, Lizzo

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Captain Kidd's Kids

Captain Kidd's Kids

1919
×
Edit this entry  
13
By the Sad Sea Waves

By the Sad Sea Waves

1917
×
Edit this entry  
13
Out Yonder

Out Yonder

1919
×
★★★★
Edit this entry  
02
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Edit this entry  
19
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
BLACKWATER: The Story of a Place Called Teahupo'o

BLACKWATER: The Story of a Place Called Teahupo'o

2005
×
Read the review Edit this entry  
04
Fire Island

Fire Island

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Veneno

Veneno

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
When We Were Bullies

When We Were Bullies

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Ahead of the Curve

Ahead of the Curve

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Inspector Ike

Inspector Ike

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Bubble

The Bubble

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Game

The Game

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pleasure

Pleasure

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Novice

The Novice

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Edit this entry  
08
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Good Old Fashioned Orgy

A Good Old Fashioned Orgy

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry