Theo has logged 225 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Logan

Logan

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Edit this entry  
03
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Morvern Callar

Morvern Callar

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
14
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Shell

Shell

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Benjamin

Benjamin

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★½
Edit this entry  
27
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Monos

Monos

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★
Edit this entry  
21
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★
Edit this entry  
14
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★
Edit this entry