Oliver has logged 245 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Aquaman

Aquaman

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Widows

Widows

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cannibal Campout

Cannibal Campout

1988
×
Read the review Edit this entry  
28
Making a Murderer

Making a Murderer

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Up

Up

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fateful Findings

Fateful Findings

2013
×
Read the review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happiness

Happiness

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cyberbully

Cyberbully

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
This Film Is Not Yet Rated

This Film Is Not Yet Rated

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Skyscraper

Skyscraper

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tag

Tag

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Jurassic World: Fallen Kingdom

Jurassic World: Fallen Kingdom

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman

Batman

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Josef Fritzl: The Story of a Monster

Josef Fritzl: The Story of a Monster

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Freakonomics

Freakonomics

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry