Oliver has logged 36 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pawn Sacrifice

Pawn Sacrifice

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Taken 3

Taken 3

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Captain EO

Captain EO

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jem and the Holograms

Jem and the Holograms

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
16
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Foodfight!

Foodfight!

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
11
Disaster Movie

Disaster Movie

2008
×
Read the review Edit this entry  
10
The Happening

The Happening

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Superhero Movie

Superhero Movie

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Mute

Mute

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
How Not to Make a Movie

How Not to Make a Movie

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
Read the review Edit this entry  
07
Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

Mighty Morphin Power Rangers: The Movie

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension

1984
×
Read the review Edit this entry  
06
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
In Time

In Time

2011
×
Read the review Edit this entry  
05
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★½
Read the review Edit this entry