RSS feed for Abhilash
  • Berlin Syndrome

    Berlin Syndrome

    ★★★½

    Surprisingly very good with great performances....Palmer in particular is pretty amazing.

  • The Fate of the Furious

    The Fate of the Furious

    ★★★

    Shitty dialogues, shitty story...but superb action sequences and a great soundtrack. And Jason Statham 👌🏻

  • Baahubali 2: The Conclusion

    Baahubali 2: The Conclusion

    ★★★

    Baahubali 2 has an exciting and an extremely entertaining first half and an entirely messed up last 45 mins. It's still worth watching at least once. It'll probably be a heavenly experience for the fans.
    The best thing about the movie: the breathtaking opening credits. Do not miss the opening credits at any cost.

  • A Monster Calls

    A Monster Calls

    ★★★★

    Almost everything about this movie is beautiful. Visually stunning, marvelous performances and it features Liam Neeson's voice (which is more than enough why one should watch this movie).
    I'd also like to mention that the sound mixing of this movie is terrific. I watched it with Dolby Atmos sound in my home cinema and it turned out to be one of the best Dolby Atmos tracks​ I've ever heard.

  • Split

    Split

    ★★★★

    Split is one of the finest movies ever by M Night Shyamalan featuring James McAvoy's career best performance. A must watch for Night Shyamalan & McAvoy fans.

    {I was so desperately waiting for this movie. Finally watched and loved it. The James McAvoy psychological thriller trilogy (Trance, Filth and Split) are three amazing movies that shouldn't be missed at any cost. Especially if you're a fan of the genre.}

  • Paterson

    Paterson

    ★★★★

    Highly inventive, exquisite​ and super expressive. Way different and better than what i was expecting. Paterson is a fabulous movie with fantastic performances, superb writing and beautiful direction.

  • Life

    Life

    ★★½

    Life will probably intrigue many people because of it's cast. But the actors have got nothing to do in this movie. Poorly written and lifeless characters, an interesting first half and a slightly disappointing second half. Life could've been way better, but in the end it's just an average sci-fi movie which has nothing much to offer. And you'll be highly disappointed if you're a hardcore Jake or Ryan fan.

  • Office Christmas Party

    Office Christmas Party

    ★★

    Cliched, monotonous and not offering anything new. Office Christmas Party is just another comedy flick with talented actors and overall a boring flick which is occasionally going to make viewers laugh.

  • Passengers

    Passengers

    ★★

    Messed up, dull and entirely uninteresting. Passengers is more like a romantic movie rather than a sci-fi movie and the fantastic chemistry between Pratt and Lawrence is the only reason one should watch this movie for.

  • Logan

    Logan

    ★★★★½

    Logan is the perfect R rated action packed Wolverine movie the fans were waiting for, which also has some fabulous performances (Jackman and Stewart specifically)..making it the best Wolverine movie yet.
    Thank You, James Mangold. Logan is clearly one of the best comic book/superhero movies you'll ever see.
    8.5/10

  • Lion

    Lion

    ★★★

    Overrated and flawed...Lion is nowhere near the other nominated movies in the best movie category. But it is worth watching primarily because of the heart warming performances by Dev Patel and Nicole Kidman. And the soundtrack is terrific (including the track performed by Sia).

  • Moonlight

    Moonlight

    ★★★½

    Compelling, vigorous and very impressive...with a solid first half, very well written characters and a great score, Moonlight is a movie that should not be missed.
    (There are few things that i didn't love about the movie, but that's absolutely okay).