Sort by

Matt has logged 53 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Furious 7

Furious 7

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Dead Men Don't Wear Plaid

Dead Men Don't Wear Plaid

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Chickening

The Chickening

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
New Nightmare

New Nightmare

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Terminator 3: Rise of the Machines

Terminator 3: Rise of the Machines

2003
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Altman

Altman

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Straight Outta Compton

Straight Outta Compton

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Room

Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Experimenter

Experimenter

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Flight

Flight

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Walk

The Walk

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

I Am Big Bird: The Caroll Spinney Story

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry