Matt has logged 60 entries for films during September 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Forbidden World

Forbidden World

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
TerrorVision

TerrorVision

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Invisible Man Returns

The Invisible Man Returns

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Curse of the Blair Witch

Curse of the Blair Witch

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Mothman Prophecies

The Mothman Prophecies

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mummy

The Mummy

1959
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Red State

Red State

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Veronika Decides to Die

Veronika Decides to Die

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of Wax

House of Wax

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Cell

The Cell

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dracula

Dracula

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Exorcist II: The Heretic

Exorcist II: The Heretic

1977
×
Read the review Edit this entry  
15
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Disturbia

Disturbia

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Dracula

Dracula

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Saw III

Saw III

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Saw

Saw

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
It

It

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chopping Mall

Chopping Mall

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry