Sort by

Matt has logged 74 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shopping

Shopping

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fly II

The Fly II

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mortal Kombat

Mortal Kombat

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Tetsuo II: Body Hammer

Tetsuo II: Body Hammer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Deep Rising

Deep Rising

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Jungle Book

The Jungle Book

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meaning of Life

The Meaning of Life

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Curse of the Fly

Curse of the Fly

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Fly

Return of the Fly

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Just Like Heaven

Just Like Heaven

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Identity

Identity

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Game

The Game

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
8MM

8MM

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Capone

Capone

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Time to Kill

A Time to Kill

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ace Attorney

Ace Attorney

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mimic

Mimic

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hellboy

Hellboy

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Fog

The Fog

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
Stigmata

Stigmata

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Attack of the Crab Monsters

Attack of the Crab Monsters

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Judge Dredd

Judge Dredd

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Equinox

Equinox

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ruthless People

Ruthless People

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rat Race

Rat Race

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry