Matt has logged 96 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Working Girl

Working Girl

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil's Own

The Devil's Own

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Andy the Talking Hedgehog

Andy the Talking Hedgehog

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Night, and Good Luck.

Good Night, and Good Luck.

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Scorpion King

The Scorpion King

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Robin Hood: Men in Tights

Robin Hood: Men in Tights

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Samurai I: Musashi Miyamoto

Samurai I: Musashi Miyamoto

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Explorers

Explorers

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Innerspace

Innerspace

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Howling

The Howling

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Matinee

Matinee

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Small Soldiers

Small Soldiers

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bad News Bears

The Bad News Bears

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shogun Assassin

Shogun Assassin

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rage of Honor

Rage of Honor

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pray for Death

Pray for Death

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ninja III: The Domination

Ninja III: The Domination

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry