Sort by

Matt has logged 604 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Batman

Batman

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Daredevil

Daredevil

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Antlers

Antlers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Beavis and Butt-Head Do America

Beavis and Butt-Head Do America

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ernest Saves Christmas

Ernest Saves Christmas

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Pee-wee's Playhouse Christmas Special

Pee-wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rock of Ages

Rock of Ages

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Legend

Legend

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Small Time Crooks

Small Time Crooks

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry