Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Haunting in Venice

A Haunting in Venice

2023
×
Read the review Edit this entry  
13
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
10
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Craft

The Craft

1996
×
Read the review Edit this entry  
07
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
Edit this entry  
04
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★½
Edit this entry  
04
Bottoms

Bottoms

2023
×
Read the review Edit this entry  
03
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Pit and the Pendulum

The Pit and the Pendulum

1961
×
Read the review Edit this entry  
28
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hello Mary Lou: Prom Night II

Hello Mary Lou: Prom Night II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Winter Kills

Winter Kills

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
All In This Tea

All In This Tea

2007
×
Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunted

The Hunted

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
One Way Passage

One Way Passage

1932
×
★★★½
Edit this entry  
09
Bug

Bug

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn

Sorcerers: A Conversation with William Friedkin and Nicolas Winding Refn

2015
×
Edit this entry  
07
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Passages

Passages

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Super Mario Bros. Movie

The Super Mario Bros. Movie

2023
×
Read the review Edit this entry  
02
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Shin Kamen Rider

Shin Kamen Rider

2023
×
Read the review Edit this entry  
29
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death Game

Death Game

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
When Evil Lurks

When Evil Lurks

2023
×
Edit this entry  
24
The Day After Trinity

The Day After Trinity

1981
×
Edit this entry  
23
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Viva Las Vegas

Viva Las Vegas

1964
×
Read the review Edit this entry