Shane has logged 36 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
They Live

They Live

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lodge

The Lodge

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Auto Focus

Auto Focus

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bay of Angels

Bay of Angels

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Starman

Starman

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
God Told Me To

God Told Me To

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Adam's Rib

Adam's Rib

1949
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Frankenweenie

Frankenweenie

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★
Read the review Edit this entry