RSS feed for Shane

Shane has logged 42 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bob & Carol & Ted & Alice

Bob & Carol & Ted & Alice

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dark Phoenix

Dark Phoenix

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Platform

The Platform

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
The World of Jacques Demy

The World of Jacques Demy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Targets

Targets

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Yellow Submarine

Yellow Submarine

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Intruder

The Intruder

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yesterday

Yesterday

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wimmin Hadn't Oughta Drive

Wimmin Hadn't Oughta Drive

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Playdate with Destiny

Playdate with Destiny

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Colt Is My Passport

A Colt Is My Passport

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mister America

Mister America

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry