• True Romance

    ★★★½

  • Through a Glass Darkly

    ★★★★

  • Luca

    ★★★

  • Blazing Saddles

    ★★★★★

  • Swing Time

    ★★★

  • A Room in Town

    ★★★

  • The Treasure of the Sierra Madre

    ★★★★★

  • The Great Silence

    ★★★★½

  • Donkey Skin

    ★★★★

  • Lola

    ★★★★

  • In The Heights

    ★½

  • The Amusement Park

    ★★★½

  • Deep Cover

    ★★★★

  • Sansho the Bailiff

    ★★★★

  • Only Yesterday

    ★★★★

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • Paterson

    ★★★★½

  • Down by Law

    ★★★★½