Jacob has logged 69 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ice Age

Ice Age

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Darkman

Darkman

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Love Meetings

Love Meetings

1964
×
Read the review Edit this entry  
24
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Minions

Minions

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Seance on a Wet Afternoon

Seance on a Wet Afternoon

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Pawnbroker

The Pawnbroker

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Topkapi

Topkapi

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Train

The Train

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Zulu

Zulu

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Gospel According to Matthew

The Gospel According to Matthew

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vampires

Vampires

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Natural

The Natural

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Deconstructing Harry

Deconstructing Harry

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sideways

Sideways

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Freebie and the Bean

Freebie and the Bean

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dog Star Man

Dog Star Man

1965
×
Read the review Edit this entry  
10
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hit

The Hit

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Black God, White Devil

Black God, White Devil

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Never Say Never Again

Never Say Never Again

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry