• Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★½

    It’s all a matter of preference so I won’t butcher it too hard. If one prefers John Woo’s directing style over the conventional way of directing an action scene or telling a story then by all means soak in the glory of what I believe is a forced romance that quickly escalates into a weird marriage scuffle as fast as Anthony Hopkins screen time, Tom Cruise’s long hair in slo motion, a Hans Zimmer score that blends well with the…

  • Mission: Impossible

    Mission: Impossible

    ★★★★

    What makes this film standout to me compared to all the other installments after it, it has this very extremely cheesy but fun undertone to it that I believe is completely missing from the sequels. 

    Danny Elfman’s grand score pops with each scene. When Hunt jumps from the train onto the helicopter’s landing skid and the M:I theme song blares through my audio system, my heart starts prancing in joy. 

    Tom Cruise has never been so over-the-top in the series…

  • X

    X

    ★★★

    I must be a prude because X was a mixed bag for me. Though I must give credit to Ti West and his crew for making me smile for its callback to the 70’s and how horror around that time was incredibly fun. There were many instances I found myself engrossed by the 70’s love letter West was visually showing me with shocking death scenes that sometimes made me laugh, lechery with no filter that also sometimes gave me laughs,…

  • Road to Perdition

    Road to Perdition

    ★★★★

    “People always thought I grew up on a farm. And I guess, in a way, I did. But I lived a lifetime before that, in those six weeks on the road in the winter of 1931. When people ask me if Michael Sullivan was a good man, or if there was just no good in him at all, I always give the same answer. I just tell them... he was my father.”

    Around the time for Father’s Day, I usually…

  • Dragon Ball Z: Dead Zone

    Dragon Ball Z: Dead Zone

    ★★★★

    JAPANESE UNCUT VERSION 

    Nostalgia plays a big role on how much I love watching even the “weakest” of installments that DBZ has to offer in their feature films, but I feel an even bigger part of the love I have for these films & the franchise as a whole is that there really isn’t anything that I’ve seen since, that features likable heroes that are each distinctively different, a villain with a purpose, rich animations, well choreographed fight scenes, a harmonious…

  • Slow West

    Slow West

    ★★★★

    I always love returning back to this one. I adore a film that can grasp many emotions out of me with such a breezy runtime. I just don’t see many films like this one that managed to make me laugh, smile, tense up, heartbroken and hopeful, along with being venturesome with such a simple premise. 

    The melancholic score fits perfectly within the suffering and violence that is shown. The cinematography and visuals is absolutely gorgeous. The landscapes are vividly colorful…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★

    Getting straight to the point, this was surprisingly good. I say “surprisingly” because I lack faith in any superhero film that comes out, very rarely do I have my eyes wide open as a certain character we’ve seen too many times before beats up a bad guy who we know is going to lose but thankfully the film crew makes it exciting with an extremely dark atmospheric tone and visuals, exciting fight sequences that are revamped much greater compared to…

  • Smokin' Aces

    Smokin' Aces

    ★★★½

    Ah yes, the year 2006. I remember the day as if it was yesterday. The days playing my Xbox 360, downloading the free “Smokin’ Aces” gamerpic package off of the Xbox live market place promoting the movie’s release, becoming excited to own some kids and friends of mine online with my new cool gamerpic. The days where 3 actors (Mathew Fox, Nestor Carbonell & Kevin Durand) each star in my favorite TV show of all-time “Lost”, each having a role in…

  • Band of Brothers

    Band of Brothers

    ★★★★

    In honor for all the brave souls that has tragically passed away from sacrificing their lives in war. No matter what I say or feel about this mini-series, it will never take away from the respect and gratitude that I have for the women and men that has been involved or served in the war. This entry is for them on this Memorial Day. God bless them. 

    I’ve decided not to breakdown each episode, instead I would just rather get…

  • Collateral

    Collateral

    ★★★★★

    “And why haven’t you killed me yet?”

    Vincent is my Joker. Vincent is my Anton Chigur. Vincent is my favorite villain to have ever been portrayed on screen as of yet. People talk about character studies, well, this is by far my favorite character to study. If a narcissistic killing machine can make me empathize with him, then I have all the respect in the world to praise the writing on this one. That goes without saying, the performances from…

  • A Single Shot

    A Single Shot

    ★★★½

    Sam Rockwell is an example of an actor who can elevate a somewhat tedious film in my opinion. Not many actresses/actors can pull it off. 

    This backwoods noir can move at an unapologetic pace and the atmospheric score that gradually lingers throughout scene after scene makes the viewing feel more gloomy but thankfully Rockwell as the leading role manages to give life to what I believe is a rather predictable mystery thriller. That’s not saying that Rockwell’s performance is the…

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “We’ll give them the reality this time. A washed-up old man with no friends, no distribution deal, wife on the rocks, people laughin’ at him, feelin’ sorry for himself.”

    Dear Stevesie,

    You forgot “egotistical”, “a thief”, “misogynistic”, “homophobic”, “a dead beat father”, “inconsiderate” and much more. I can see why you lived half your life under the sea, is that why you didn’t blow up the Jaguar Shark because it represented you, the people you pushed away, only to be…