• Baby Driver

    Baby Driver

    ★★★

    Nicolas Winding Refn’s “Drive” but the commercialized version.
     
    I just don’t understand the hype. I still think it’s a fun, well paced, full of energy and sorta cute movie that has a kick-ass soundtrack but I still just don’t understand how this film is so loved by so many. It’s just as dumb and cheesy as any other Fast & Furious film. Corny romance, cringe dialogue, silly characters and mediocre acting. 

    I love me some Edgar Wright. His films are…

  • 2012

    2012

    ★★

    I’m so happy the “disaster” genre is slowly fading because these films are simply made to take your money with little to show for it. At least that’s what I believe. The characters are completely unlikable and simply disposable. Cracking jokes while you have your kids on the verge of death isn’t necessarily “funny”. Forced romances in the most worst of times doesn’t sound exactly like an idea time to rekindle a long lost flame. It’s not clever, it’s not…

  • There's Something About Mary

    There's Something About Mary

    ★★★

    Raunchy, vulgar, offensive and completely absurd… exactly how I personally would want my rom-coms to be. 

    It’s the cleverly funny writing that gets the most praise out of me. For an example: “I was in and out of the hospital, stayed for just about two weeks.” - quick lines like that make me laugh hard because they’re so ridiculously stupid but also genius. I know that sounds contradicting but it’s true! 

    And the line delivery along with his timing, Ben…

  • Boyhood

    Boyhood

    ★★★

    Kinda bummed out with this one considering I had so much riding on it. I sometimes cannot stand when a film has a kid character who ages and the film always has an adult version of that kid who looks completely nothing like the kid that started the film. It’s distracting but I completely understand how hard it is to get an adult that looks identical to the kid. With that out the way, I was super pumped to hear…

  • Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid

    Anacondas: The Hunt for the Blood Orchid

    ★★

    Everyone has guilty pleasures, whether they want to admit it or not. Anacondas 2 was my late mom and I’s guilty trip down a very nasty amazon with some of the worst company to ever have to be our tour guide.

    Seriously, the characters are so annoying. There is one character who never shuts up and most of his lines is him screaming about how everyone is going to die. I found myself hoping and wondering if their demise would…

  • The War Game

    The War Game

    A short documentary film showcasing a soviet nuclear attack against Britain. It depicts real-life events but is fictionalized for television. There are moments that are so graphic that I couldn’t tell if it was fiction or real footage of the events that took place. There’s not much else to be said here as the film just shows the consequences and casualties of nuclear war and how innocent lives are the ones who pays for it. Very riveting 45 minutes of…

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★★

    Date Night

    Before I begin, it must be known that I used to be a gigantic fan for Snyder’s Dawn of the Dead remake, so I was sorta anticipating for an exciting return from Snyder to the Zombie genre. Other than an extreme amount of major plot holes, an unnecessary lengthy runtime, distracting and annoying shots where almost every frame is out of focus, Snyder’s very lame humor that takes all the seriousness away from a dangerous situation which makes…

  • Ice Age

    Ice Age

    ★★★★

    “I don't know about you guys but we are the weirdest herd I've ever seen.”

    There used to be an age of time where an animated film could fit a charismatic cast of characters with fantastic chemistry, witty & quotable dialogue for adults & children, heartfelt messages about family & friends, tearjerking moments that makes you say “awwwww”, adventurous action that makes the journey fun and awful animations that makes you feel old but grown to love & reminisce... all of that in under…

  • Darkman

    Darkman

    ★★½

    Before Sam Rami’s Spider-Man and a little after Tim Burton’s Batman, Rami created something that is supposedly to be a homage to the 1930’s Universal horror films by creating a “dark” and moody anti- superhero film. Instead, I found it to be a comedy because never in my life will take serious of a hero who runs away boohooing like a child holding a pink stuffed elephant that he won for his girlfriend at a fair in which she declined…

  • The Living Daylights

    The Living Daylights

    ★★★

    Would have to agree with my LB buddy Sam on this one (although my rating is lower than his), this is an upgrade compared to the Roger Moore versions in terms of tone, story and overall character. No more silly action, a more serious approach to the story, no more painfully cheesy one-liners and finally a Bond who doesn’t sleep with every woman he sees (for the most part).

    My biggest complaint is... well... just like most Superhero films (besides…

  • I Am Cuba

    I Am Cuba

    ★★★

    Was quite surprised how much I enjoyed this due to its very propagandish subject matter but each story is dealt with immaculate cinematography that is absolutely breathtaking to gaze at. Many, many, many tracking shots that are just simply mesmerizing and truth be told, without the camera work, I’m not sure that I’d be as engaged into the story as I was, which brings me to what this film represents.

    As some of you may be aware, I do not…

  • Love Meetings

    Love Meetings

    It’s official, Pasolini is the biggest perv in cinematic history. He even creates a documentary asking random Italians personal questions involving, you guessed it; sex... and I sorta liked it. 

    I’m a simple guy, if I see someone holding a microphone, asking personal but interesting questions to a big group of interviewees with genuine smiles on their faces, I can’t help but to jump in with them as almost every interviewee in this film feels completely honest and human. That’s…