Red has logged 435 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing

Sing

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Maya and the Three

Maya and the Three

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry