Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Je suis Karl

Je suis Karl

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Charles Bronson: The Spirit of Masculinity

Charles Bronson: The Spirit of Masculinity

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Yes, Madam!

Yes, Madam!

1985
×
★★★★
Edit this entry  
19
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Exterminator

The Exterminator

1980
×
★★★
Edit this entry  
16
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
La Femme Nikita

La Femme Nikita

1990
×
★★★½
Edit this entry  
13
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kung Fu Jungle

Kung Fu Jungle

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
The Swordsman

The Swordsman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
10
Paradox

Paradox

2017
×
★★★½
Edit this entry  
09
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
09
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★
Edit this entry  
08
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Edit this entry  
08
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★
Edit this entry  
06
Shock Wave

Shock Wave

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Boss Level

Boss Level

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
A Hard Day

A Hard Day

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Tunnel

Tunnel

2016
×
★★★½
Edit this entry  
05
Raging Fire

Raging Fire

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
Royal Warriors

Royal Warriors

1986
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Forgotten Battle

The Forgotten Battle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Mack the Knife - Brecht's Threepenny Film

Mack the Knife - Brecht's Threepenny Film

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Troll Hunter

Troll Hunter

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Night House

The Night House

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Books of Blood

Books of Blood

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Malevolent

Malevolent

2018
×
★½
Read the review Edit this entry