Dennis has logged 511 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
1911

1911

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spectral

Spectral

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★
Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Riphagen the Untouchable

Riphagen the Untouchable

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under Siege

Under Siege

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Korengal

Korengal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nintendo Quest

Nintendo Quest

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
El Topo

El Topo

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Avenging Force

Avenging Force

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hamilton's America

Hamilton's America

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cannonball Run

The Cannonball Run

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Imperium

Imperium

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Book

Black Book

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Predator

Predator

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Being George Clooney

Being George Clooney

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mercy

Mercy

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry