• That's My Boy

    That's My Boy

    oh boy, that was a ride...

  • The Last Duel

    The Last Duel

    ★★★★

    Oh cool, "Rashomon" with Boston accents!

  • Prisoners of the Ghostland

    Prisoners of the Ghostland

    ★★★

    *the end credits to MANDY start playing*

    SION SONO whispers: Amateurs...

  • Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    Resident Evil: Welcome to Raccoon City

    ★★★

    There are a lot of issues with this new adaptation of "Resident Evil" - the screenplay is full of (more or less) meaningless fan service, easter eggs and cross references to parts of the games' lore. Sure, that makes it way better an adaptation as the Paul W. S. Anderson movies, but hardly a great movie in its own right.

    But Johannes Roberts kinda makes it all work(?). Granted, this is not a clever movie, this is anything but an…

  • Mack the Knife - Brecht's Threepenny Film

    Mack the Knife - Brecht's Threepenny Film

    ★★★★

    As a huge fan of Berthold Brecht and Kurt Weill's "Dreigroschenoper", this was quite an entertaining watch. Some excellent acting, great use of the songs and suprisingly fantastic production design and visual effects. Your mileage may vary, if you're not too into the original play, but I think that you'll have a good time with it regardless.

  • Re-Animator

    Re-Animator

    ★★★★½

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    "Who's going to believe a talking head? Get a job in a sideshow!"

    The perfect movie to celebrate Halloween and end Shock-tober 2021 🎃

  • Troll Hunter

    Troll Hunter

    ★★★★

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    To me, "Troll Hunter" still remains one of the most fun uses of the found-footage format in a horror movie. The way, in which André Øvredal uses it, feels reasonable and sometimes even necessary to the overall story.

    It also boasts some pretty neat visual effects that I still surprise me after the fifth or sixth watch, which is something you can't say about a lot of found-footag film that aren't called "Cloverfield" and were made with like ten times the budget of this one.

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★★

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    An absolutely dreadful day trip, the scorching sun over Texas and the menacing roar of a chain saw are just a few elements that set "TCM" apart from other 70s genre classics. Despite the admittedly cheesy title and somewhat divisive reputation of its sequels, the orignal chainsaw daymare is a fantastic fever dream, a stunning display of low-budget filmmaking and an all around great experience.

    I wouldn't go as far as Nicolas Winding Refn went and think of it as a first date movie, but it could be a second or third date movie... I guess...

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★★

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    Even over 50 years after its original release, George A. Romero's "Night of the Living Dead" remains one of the best zombie movies of all time. A horrifying experience with lots of interesting subtext woven throughout (some accidental, some most likely intentional) and a few of the greatest horror movie moments of all time.

  • The Rocky Horror Picture Show

    The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    🎵 Let's do the time warp AGAIN! 🎵

    Oh yeah, I really, really liked this silly, horny movie!

  • The Night House

    The Night House

    ★★★★

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    Even without the knowledge that director David Bruckner is currently working on a remake of "Hellraiser","The Night House" feels a little bit like some sort of application for the job. It's a twisted ghost story that handles the balance between real human trauma and supernatural horror in a way, that I would like almost every story of this ilk to imitate.

    The always underrated Rebecca Hall delivers a knock-out performance as Beth,…

  • Books of Blood

    Books of Blood

    ★★

    Additional Film Of Shock-tober 2021: The Nightmares Return

    I've read Clive Barker's "Books of Blood" anthology just earlier this year and I was a little bit excited for this one - maybe foolishly so, because I had seen the rather harsh reviews beforehand. Well, I liked a couple of aspects of this Hulu production.

    The adaptation of the titular short story ("The Book of Blood") is quite true to Barker's words and would have made for an entertaining watch, but…