• A Hard Day's Night

    A Hard Day's Night

    ★★★

    George is the hottest beatle argue with the wall

  • The Card Counter

    The Card Counter

    ★½

    The card counter? More like the day counter bc Paul schrader u better count ur fucking days bitch they are LIMITED this shit was boring as hell and for what

  • Disco

    Disco

    ★★★

    If u see me staying up all night to rewatch season 2 of Skam on dailymotion no u don’t!

  • Candyman

    Candyman

    ★★★★

    Watching movies w my mom is so funny bc she shouts at the screen fully believing the characters can hear her 😭😭😭

    I still think this is a little convoluted but I caught more this time and the scene w the mouth bees is hot idc

  • Shrek 2

    Shrek 2

    ★★★★★

    Literally what more could u want in a movie

  • The Passion of the Christ

    The Passion of the Christ

    We watched this at 1.5 speed which definitely helped but also there’s only so much that can be done

  • Across the Universe

    Across the Universe

    ★★

    The drunkest girl at my friends bday party in March told me to watch this so this ones for u girly

    Unfortunately I thot this was ass I’m so sorry it clearly wants so badly to be moulin rouge and it just never will be. I love the Beatles and this still did absolutely nothing for me. Like it’s just aggressively “THIS IS ABOUT THE 60s!!!!!!!! Oh and also there’s a love story in here somewhere?” Like it just wasn’t…

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

    Denise is such a bad bitch Ugh love her

  • Cryptozoo

    Cryptozoo

    ★★★★

    Bruv this was rad as hell! the animation style is definitely the reason to watch this but the story is also fun and imaginative and ambitious and I’m here for it

  • Sugar Daddy

    Sugar Daddy

    ★★★★

    Debating between 3 1/2 and 4 so I’m rounding up! 

    This was such a welcome surprise? I decided to watch this bc I thot it was gonna be bad and I wanted something I could go on my phone during but anytime I pulled my phone out I just put it back away bc I was so focused on the movie! The lead performance was so fucking good and I loved the music and i haven’t seen an artsy fartsy…

  • Candyman

    Candyman

    ★★★

    Shout out to the girl that had the bad brains patch on her backpack

  • Dancin' - It's On!

    Dancin' - It's On!

    ½

    This entire movie feels like it was just an obligatory run thru to practice blocking the entire movie is completely ADR except for one partial scene where it abruptly cuts to source sound and it gave me whiplash there was not a single facial expression to be seen whoever put this together in iMovie should have kept it in their drafts but also I laughed so fucking hard at the hard cut to a helicopter exploding so u know what maybe this movie is a misunderstood masterpiece?