Sort by

Joan has logged 222 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Young Couple

A Young Couple

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Chlorophyl

Chlorophyl

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Little Brown Boy

Little Brown Boy

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
One Shot

One Shot

2009
×
★★
Edit this entry  
30
My Josephine

My Josephine

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Tall Enough

Tall Enough

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
King's Gym

King's Gym

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kiss Kiss Fingerbang

Kiss Kiss Fingerbang

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Stonewall

Before Stonewall

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weiner

Weiner

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Water

Water

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Monsoon Wedding

Monsoon Wedding

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

Aziz Ansari: Live at Madison Square Garden

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Memory Box

Memory Box

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barry

Barry

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Casting By

Casting By

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Chutney Popcorn

Chutney Popcorn

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Tig

Tig

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I'm Here

I'm Here

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Omar

Omar

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry