Joan has logged 41 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Margarita with a Straw

Margarita with a Straw

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Room 237

Room 237

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Meet the Patels

Meet the Patels

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tallulah

Tallulah

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New Black

The New Black

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

Lilo & Stitch 2: Stitch Has a Glitch

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Debut

The Debut

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
About Face: Supermodels Then and Now

About Face: Supermodels Then and Now

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Vogue: The Editor's Eye

In Vogue: The Editor's Eye

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Boy

Boy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
All About E

All About E

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mississippi Damned

Mississippi Damned

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ilo Ilo

Ilo Ilo

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Middle of Nowhere

Middle of Nowhere

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Filly Brown

Filly Brown

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Love & Mercy

Love & Mercy

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sanjay's Super Team

Sanjay's Super Team

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lorenzo

Lorenzo

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Little Matchgirl

The Little Matchgirl

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

Prep & Landing Stocking Stuffer: Operation: Secret Santa

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tick Tock Tale

Tick Tock Tale

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Tangled Ever After

Tangled Ever After

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Ballad of Nessie

The Ballad of Nessie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
How to Hook Up Your Home Theater

How to Hook Up Your Home Theater

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Get a Horse!

Get a Horse!

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Feast

Feast

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
John Henry

John Henry

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paperman

Paperman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Piper

Piper

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Liz in September

Liz in September

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry