Sort by

Master has logged 83 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Powerpuff Girls Movie

The Powerpuff Girls Movie

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Angry Birds Movie

The Angry Birds Movie

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★½
Edit this entry  
05
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★½
Edit this entry  
25
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Edit this entry  
22
District 9

District 9

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Sky High

Sky High

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ace Ventura: Pet Detective

Ace Ventura: Pet Detective

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
04
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dredd

Dredd

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scooby-Doo on Zombie Island

Scooby-Doo on Zombie Island

1998
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
They Live

They Live

1988
×
★★★
Edit this entry  
24
Re-Animator

Re-Animator

1985
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Swingers

Swingers

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snow Dogs

Snow Dogs

2002
×
★½
Edit this entry  
15
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Duck! Rabbit, Duck!

Duck! Rabbit, Duck!

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Rabbit Seasoning

Rabbit Seasoning

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Rabbit Fire

Rabbit Fire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry