Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
The Third Lover

The Third Lover

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Cousins

The Cousins

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Le Beau Serge

Le Beau Serge

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Tale of Springtime

A Tale of Springtime

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Boyfriends and Girlfriends

Boyfriends and Girlfriends

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Lightyear

Lightyear

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Pope of Greenwich Village

The Pope of Greenwich Village

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Dawn

Red Dawn

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wheels on Meals

Wheels on Meals

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Zu: Warriors from the Magic Mountain

Zu: Warriors from the Magic Mountain

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bad Boys

Bad Boys

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Project A

Project A

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boxer's Omen

The Boxer's Omen

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Breathless

Breathless

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Star 80

Star 80

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Firefox

Firefox

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Fan

The Fan

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Best Little Whorehouse in Texas

The Best Little Whorehouse in Texas

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Confidentially Yours

Confidentially Yours

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★
Read the review Edit this entry