Sort by

theriverjordan has logged 38 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mirror

Mirror

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Soylent Green

Soylent Green

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Get Over It

Get Over It

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry