Sort by

theriverjordan has logged 564 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Crowd

The Crowd

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Grease 2

Grease 2

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Boy Friend

The Boy Friend

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Royal Wedding

Royal Wedding

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Anchors Aweigh

Anchors Aweigh

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
For Me and My Gal

For Me and My Gal

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Broadway Melody of 1940

Broadway Melody of 1940

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
San Francisco

San Francisco

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Born to Dance

Born to Dance

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Show Boat

Show Boat

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Roberta

Roberta

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Love Parade

The Love Parade

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2046

2046

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
99 River Street

99 River Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Niagara

Niagara

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Kansas City Confidential

Kansas City Confidential

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cry Danger

Cry Danger

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Detective Story

Detective Story

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Tall Target

The Tall Target

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Where the Sidewalk Ends

Where the Sidewalk Ends

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Too Late for Tears

Too Late for Tears

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Big Clock

The Big Clock

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Brighton Rock

Brighton Rock

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pitfall

Pitfall

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry