Sort by

theriverjordan has logged 67 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
White Material

White Material

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Satantango

Satantango

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Directed by John Ford

Directed by John Ford

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Rider

The Rider

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Keoma

Keoma

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Westworld

Westworld

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
My Name Is Nobody

My Name Is Nobody

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The New Land

The New Land

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Emigrants

The Emigrants

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Duck, You Sucker

Duck, You Sucker

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hired Hand

The Hired Hand

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Compañeros

Compañeros

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Little Big Man

Little Big Man

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
El Topo

El Topo

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Rio Lobo

Rio Lobo

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Grit

True Grit

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Cemetery Without Crosses

Cemetery Without Crosses

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Mercenary

The Mercenary

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Face to Face

Face to Face

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Day of Anger

Day of Anger

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Death Rides a Horse

Death Rides a Horse

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Big Gundown

The Big Gundown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Django

Django

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Navajo Joe

Navajo Joe

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cat Ballou

Cat Ballou

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
How the West Was Won

How the West Was Won

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lonely Are the Brave

Lonely Are the Brave

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ride Lonesome

Ride Lonesome

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Day of the Outlaw

Day of the Outlaw

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry