theriverjordan has logged 33 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Odds Against Tomorrow

Odds Against Tomorrow

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sugarland Express

The Sugarland Express

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gunpowder Milkshake

Gunpowder Milkshake

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Man of Her Own

No Man of Her Own

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To Each His Own

To Each His Own

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hold Back the Dawn

Hold Back the Dawn

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hands Across the Table

Hands Across the Table

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Death Takes a Holiday

Death Takes a Holiday

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
O Lucky Man!

O Lucky Man!

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Friends of Eddie Coyle

The Friends of Eddie Coyle

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Save the Tiger

Save the Tiger

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Caesar

Black Caesar

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Coffy

Coffy

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Italian Connection

The Italian Connection

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Caliber 9

Caliber 9

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry