Sort by

theriverjordan has logged 345 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Animal Crackers

Animal Crackers

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ladies of Leisure

Ladies of Leisure

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Circus

The Circus

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Student Prince in Old Heidelberg

The Student Prince in Old Heidelberg

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Enforcer

The Enforcer

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Born to Be Bad

Born to Be Bad

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Sound of Fury

The Sound of Fury

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
D.O.A.

D.O.A.

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Window

The Window

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thieves' Highway

Thieves' Highway

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tension

Tension

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fallen Idol

The Fallen Idol

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cry of the City

Cry of the City

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Road House

Road House

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Northside 777

Call Northside 777

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
They Won't Believe Me

They Won't Believe Me

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Born to Kill

Born to Kill

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Chase

The Chase

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Corner

The Dark Corner

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Deadline at Dawn

Deadline at Dawn

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Spiral Staircase

The Spiral Staircase

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hangover Square

Hangover Square

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cornered

Cornered

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Conflict

Conflict

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Menu

The Menu

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Women Talking

Women Talking

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lodger

The Lodger

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Suspect

The Suspect

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stranger on the Third Floor

Stranger on the Third Floor

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shadowman

Shadowman

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Judex

Judex

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stars at Noon

Stars at Noon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Therese

Therese

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry